Unit Prices

What are unit prices?

When you invest, your money buys a number of ‘units’. A ‘unit price’ is the dollar value of each unit in the investment option on the specified date. Unit prices are calculated by dividing the net value of the investment option’s assets by the number of units issued.

The ‘buy’ price is used when you purchase units and the ‘sell’ price is used when you sell units. The ‘net asset value’ price is the value of the units.

To find out more on how unit prices are calculated and used, see our legal disclaimer.

Joining is quick and easy!

We can find your other super for you

Join over 30,000 Australians choosing to invest ethically with us

Quick, Easy, Simple

Super Pre-Form